Szerszy zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o rozpoczęciu nadawania roboczych danych nawigacyjnych wykorzystując nowe dwie satelity systemu znanego pod nazwą Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Powiększa to zapełnienie nieba przez układ do nawigowania Galileo. Orbitery Galileo o numerze 9 a także 10 były wystrzelone 11 września 2015 r. Po przeprowadzeniu wielomiesięcznych, skomplikowanych testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich pracowanie zgodne z wyliczeniami. Zwłaszcza, z wykorzystaniem wysokiej na 20 m anteny w siedzibie ESA na obszarze Belgii, przeprowadzono testy częstotliwości fal radiowych nadawanych z owych orbiterów, aby oszacować kształt sygnału jak również jego rozdzielczość.

Przetestowano również wydajność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu Galileo. Badania były kontrolowane z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen w Niemczech a także we Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku testowano nadawanie komend jak również pilnowanie satelitów, a w drugim kontrolowanie dostarczania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania skończyły się satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco szybciej aniżeli zakładał harmonogram. 29 stycznia b.r. orbitery zaczęły wysyłanie kompleksowych informacji nawigacyjnych. ESA prowadzi na chwilę obecną także testy 2-óch następnych satelitów nawigacyjnych (numer 11 oraz 12), jakie wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Natomiast satelity o numerach 13 a także 14 przeszły niedawno badania przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk na terenie Holandii a później były umieszczone do magazynowania oczekując na start.

Tymczasem w Niemczech prowadzona jest produkcja 12 następnych satelitów Galileo. Ostateczny system nawigacyjny Galileo będzie liczył 24 orbitery. Obecnie emitowane dane do nawigacji są w formie „tymczasowej” – stosuje je branża satelitarna do opracowania towarów a także usług, które w późniejszym czasie będą dane samym użytkownikom.