Fintechy działają w sieci. Ale należy na nie uważać.

Efekty przeprowadzonych badań były omawiane”przedstawione w trakcie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wzięło w nich udział blisko dwieście przedsiębiorstw obecnych w branży finansowej wykorzystując innowacyjne technologie. O fakcie, dlaczego polskim fintechom daleko do tytułu rekinów biznesu, prowadzono dyskusję w czasie części dyskusyjnej „Polski Fintech 2018”.

W jaki sposób wygląda standardowy statystyczny fintech? Jest to drobna firma, zatrudniająca najczęściej z mężczyzn. Najprawdopodobniej pracuje w zakresie płatności jak również ma małe jak na możliwości tego sektora przychody (do 5 mln zł). Dużo firm skupia się na polskim rynku. Ledwo 15 proc. działa na terenie Ameryki Południowej i na Bliskim Wschodzie. Skąd pochodzi finansowanie? Nieco ponad połowa przedsiębiorstw bazuje na środkach prywatnych, mniej więcej 1/4 otrzymuje finansowanie od funduszy VC, reszta wspiera się prywatnymi inwestorami. – Przed nami wciąż wiele do zrobienia – tak komentował wyniki badań Piotr Brewiński.

Tymczasem Paweł Sobkow, pracujący jako prezes BitBay, krajowej giełdy walut kryptograficznych, zauważył opieszałość krajowych regulacji względem rzeczywistości, gdzie pracują fintechy. Właśnie w związku z tym na przykład BitBay przeniosła się na Maltę, jaka jest znana z przyjaznego otoczenia przepisów prawa dla przedsiębiorstw działających w obszarze kryptowalut – Potrzebujemy jasnych reguł tego biznesu. Jest to warunek, by nasze fintechy miały możliwość się rozwijać – ocenił Sobkow. Przy tym podkreślił, że sytuacja ulega poprawie. Miało na to wpływ utworzenie oddziału innowacji finansowych FinTech przy Komisji Nadzoru Finansowego, na czele którego jest Artur Granicki.

W okresie wiosennym była powołana też specjalna grupa ds. blockhain, jaka zrzesza tak przedstawicieli administracji, kluczowych urzędów, Narodowego Banku Polskiego, a także wielu graczy rynkowych.

Krajowe banki promują fintechy

Po której stronie tego sporu opowiedziały się lokalne placówki bankowe? Czy nadążają za innowacjami technologicznymi na rynku finansowym? Jak ocenił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, w tym sektorze absolutnie nie bywało tak tłoczno jak dziś. – Inne podmioty oczywiście pojawiały się, ale teraz jest ich zdecydowanie więcej. Wyszuka się jednak miejsce dla każdego przedsiębiorcy – podsumował Bartkiewicz.

Stwierdził również, że zmienił się sposób koegzystencji banków i fintechów. – Jeszcze kilka lat wcześniej świeżo utworzone przedsiębiorstwa spoglądały spode łba na bankowców, traktując ich podobnie jak wrogów w docieraniu do klientów. Teraz mnóstwo fintechów chciałoby współpracować z bankami – zakończył. Funkcjonowanie w branży bez wsparcia to duże zadanie. Jak podkreślił Bartkiewicz, wkroczenie do sektora a także stworzenie nowej firmy pozostaje stosunkowo proste. Trudności zaczną się razem ze staraniami wykreowania skali. Za to podtrzymanie jej jest trudne.